logo

O projektu

tvorba • užitek • zábava

Dnešní keramik•ART•studio, založené v roce 2018, navazuje volně na tradici z roku 1991, kdy bylo v Praze poprvé založeno.  

Autorka, Jana Křížová, je původním povoláním umělecká keramička, odchovankyně keramické huti ve Štěchovicích. Je zapsána v Národním registru profesionálních výtvarných umělců a designérů ČR. Ke svému původnímu povolání se hlásí – třeba i názvem projektu, stále v něm zůstává slovo keramik.., ale klidně by dnes stačilo ART•studio.

Projekt byl totiž obnoven s mnohem širším konceptem pojetí autorské práce než jen s keramikou, jak tomu bylo u původního projektu v 90. letech. Jana mezitím vystavovala sochy, objekty a instalace doma i v zahraničí, její plastiky jsou součástí četných interiérů a sbírek. Zabývala se i kombinovanými technikami, ilustracemi, kresbou.  

Nepřekvapí proto, že dnešní projekt KAS nabízí autorské originály přesahující hranice jednoho oboru – pojítkem je autorčina tvořivost a kreativita.  

Základem jsou kvalitní materiály, poctivé ruční zpracování-důraz je kladen na udržitelnost produktů, autorskou invenci a originalitu, vždy existuje jen jeden originál.

Dostupnost materiálů, dnes prakticky z celého světa, umožňuje zkoušet prastaré metody práce třeba s hedvábím, italské techniky vyšívání, barvení látek aj. Impulsem byly také současné trendy návratu k ruční práci, k ocenění autorského originálního pojetí a individuality, a to i přes časovou náročnost a pracnost.

Ukázka vzniku originálního topu – příprava a zpracování tématu – kresby, studie a náčrtky, malba guttou na hedvábí, barvení látky, technické zpracování a nakonec šití topu s originálně zpracovanou vsadkou

Naše nabídka

Autorská textilní tvorba Nabízíme autorské originály: šátky, šály a metrové hedvábí kreativně zpracované dle Vašeho zadání. Malé série prostírání a Home Artu. Korále a doplňky.

Volná tvorba / autorské originály jako součást konceptu interiéru a exteriéru či jako samostatné originály z textilu, dřeva, porcelánu, kovu, skla a kresby

Autorské návrhy pro dtp grafické zpracování / návrhy pro příležitostný tisk jako novoročenky, přání, pískované sklo a další užití

Užitková keramika a porcelán / návrhy malých sérií či výrobu originálů realizujeme dle Vašeho zadání – připravujeme – probíhá rekonstrukce studia

Tým

Tým spolupracovníků

Jana Křížová

keramička, sochařka, výtvarnice manažerka projektu

Jana Křížová

Anna Voláková

studentka Právnické fakulty UK v Praze, logistická a organizační stránka projektu

Anna Voláková

Helena Čmejlová

účetní

Helena Čmejlová

Jaroslava Jones

webmaster

Jaroslava Jones

Více o mé tvorbě

Práce s materiálem jako je dřevo, kov, ale v obecné rovině i keramika či kresba, je pro mě fascinující a nekončící výzvou k úsilí o propojení výsledku tvorby s užitkovostí, estetickou hodnotou a řemeslnou kvalitou.

Keramika navíc vedle své nezastupitelné účelnosti, užitkovosti dokáže splnit i vysoké estetické nároky, to na ní obdivuji. Můžete si dávat svou oblíbenou kávu v šálku, který je sám o sobě téměř uměleckým dílem.

Více o mé tvorbě najdete na www.janakrizova.cz