logo

Přehled vláken

Syntetická chemická vlákna jsou zpracovávaná z petrochemického průmyslu, jejichž výchozí surovinou je ropa jako polyester, polyamid, polyakryl aj.
  • Akryl– umělé vlákno, které se často přidává k dražším materiálům, aby zůstaly cenově dostupné. Není příliš trvanlivý, je ideální na výrobu plisování
  • Polyester- je nejuniverzálnější ze všech vláken, značkami jsou: Trevira, Tergal, Diolen, Dacron. Polyester je velmi odolný, snáší i vyšší teploty, takže drží sklady a plisování, je tvarově stálý, nemačká se a je odolný proti působení světla, proti molům a plísním. Je měkký a hebký, ale nevstřebává příliš vlhka.
  • Elastan – se vyznačuje vysokou roztažností, a to až na 7násobek původní délky. Nejznámější obchodní značky jsou: Lycra, Dorlastan, obvykle jsou ve směsi. Tkaniny s elastanem mají vynikající tažnost i při delším používání, jako u všech chemických vláken i odolnost a nemačkavost
  • Polyamid – Názvy vláken jsou: Perlon, Nylon, Helanca. Vlastnosti jsou podobné jako u polyesteru – avšak ze všech vláken vyniká nejvyšší pevností a také odolností při otírání
  • Polyacryl – chráněné značky : Dralon, Orlon, Dolan, Je podobný polyesteru. Polyakryl se výhradně zpracovává jako spřadatelné vlákno s objemným tvarováním, takže se na omak velmi podobá vlně
  • Mikrovlákna – vlákna jako Trevira Finess, Belseta, Tactel, Diolen Sportant se vyrábí z polyesteru, případně z polyamidu. Jednotlivé, nekonečně dlouhé nitě či vlákna, 10x jemnější než vlákna zámotků bource morušového, se dále zpracovávají do velmi jemných přízí. Jejich tkaní je tak husté, že úspěšně konkurují jak větru tak dešti či sněhu. Zároveň ale nezadržují tělesnou vlhkost, tedy pot – jsou tedy prodyšné a vlhkost propouští na povrch – právě díky této vlastnosti jsou na nošení velmi příjemné a na těle vždy zůstávají suché. Navíc jsou tkaniny z těchto vláken velmi měkké a nesmírně lehké, odolné a pevné, což jsou oceňované vlastnosti syntetických vláken. Rovněž ošetřování je snadné.
Celulózová chemická vlákna jsou ze surovin přírodního původu jako acetát, triacetát aj.
  • Viskóza – je nejpřírodnější ze všech chemicky vyráběných vláken – je získané z dřeně jehličnatých stromů. Často se míchá s jinými vlákny, vyznačuje se vyšší savostí než bavlna, takže se dobře barví. Snadno se pere a udržuje
  • Acetát – na rozdíl od viskózy je výchozí surovinou celulózový acetát, má mírně lesklý povrch, opticky se hodně podobá přírodnímu hedvábí, je nemačkavý a zachovává si tvar, přijímá jen malé 6% vlhkosti, zato rychle schne. Je choulostivý na vyšší teploty.
  • Triacetát je hodně odolný proti teplu – až do 300stupňů, proto je vynikající na plisování, perfektně drží tvar

Bavlna – přírodní rostlinné vlákno. Bavlna je velmi poddajná, může být tkaná, pletená i mísená s dalšími vlákny. Často je užívána jako dekorační látka, na přímém slunci bledne a ztrácí na kvalitě. Je však poměrně pevná, tvarově stálá, odolná proti teplu a také je savá (až 20 % své hmotnosti) a schne pomalu, snadno se udržuje, po vysrážení je možné ji snadno prát.

Len – přírodní rostlinné vlákno, jedno z nejstarších se získává ze stonků lnu, jednoleté rostliny vysoké až 1,5metru. Vyrábí se látky různé hustoty a váhy. Len má velmi hladký povrch, je matově lesklý. Jeho předností je odolnost proti špíně a nevytváří žmolky. Také výborně saje vlhkost – až 23 % a velmi rychle ji uvolňuje, proto je vhodný do tropů či letní oblečení. Mačká se však více než bavlna, dobře se zpracovává a snáší vysokou teplotu.

Hedvábí – měkké a luxusní přírodní živočišné vlákno, na slunci bledne, vyrábí se v mnoha hustotách, často se mísí s vlnou či bavlnou či vlnou.

Vlna – přírodní živočišné vlákno různého původu – ovčí, lamí vlna. Snadno se mačká, neboť vlákna se lámou, je teplá, odolává chladu a vodě či vlhku.