Hedvábí
Kdo nechce riskovat, dává hedvábné oděvy chemicky čistit, přitom u taftu, hedvábného brokátu, šifónu, organzy, saténu a žoržetu bychom toto pravidlo měli dodržovat vždy. Obdobně bychom měli postupovat i u potištěného hedvábí či hodně tmavého oblečení, neboť hedvábí při barvení přijímá velké množství barvy a tu pak pochopitelně uvolňuje. Chceme.li oděvy z hedvábí prát, pak jedině v ruce a v jemném pracím prostředku. Tkaniny nedřeme, nepoužíváme kartáč a v úvahu nepřichází ždímání – ani v ruce ani ve ždímačce. Velmi důležité je důkladné máchání, zpočátku ve vlažné, a nakonec ve studené vodě. Do poslední máchaví lázně můžeme pro osvěžení barev přidat pár kapek octa. Hedvábné oblečení nikdy neždímáme a nesušíme v sušičce. Oděv zavineme do ručníku a vymačkáme přebytečnou vodu tak jako u vlny. Pak oděv pověsíme, ne však na slunce nebo do blízkosti topení. Hedvábí žehlíme při teplotě na hedvábí, a to z rubové strany. Plané hedvábí žehlíme zcela za sucha, zatímco všechny ostatní druhy za vlhka. Pokud hedvábí zaschne, nikdy ho nekropíme, protože kapky vody by na látce zanechaly skvrny.
Bavlna
Záleží na způsobu výroby bavlny. Prádlo určené k vyváření – bílé i barevné-můžeme prát v pračce do teploty 95 stupňů, pestrobarevné prádlo pereme do 60 stupňů a jemné barevné prádlo do 40 stupňů. Při praní bílého prádla můžeme použít prášky obsahující účinná bělidla, zatímco na barevné prádlo použijeme jemné prací prostředky bez optických zesvětlovačů. Ručníky z froté, spodní prádlo jsou po usušení v sušičce měkké a hebké i bez použití avivážních přípravků, avšak nebezpečí, že se srazí, je poměrně vysoké. Sušičku proto používáme jen tehdy, je.li její symbol přímo uveden na visačce.
Oděvy z bavlny věšíme k sušení co nejvíce mokré a po uschnutí je žehlíme žehličkou nastavenou na vlnu nebo na teplotu bavlna/vlna, a to buď za vlhka nebo parou.
Vlna
Vlnu pereme zásadně v ruce, a to ve speciálních pracích prostředcích pro vlnu. Teplota by neměla přesáhnout přes 30 stupňů. Vlněné výrobky pouze jemně mneme, nikdy je neždímáme ani násilně nedrhneme.
Také delší máčení ve vodě vlně nedělá dobře. Pouze oděvy označené visačkou s údaji o možném praní, aniž by vlna zplstnatěla, pereme v programu pro vlnu. A to 30 stupních. Po vyprání nikdy neodstraňujeme vodu ždímáním, ale tak, že oděvy zavineme do froté ručníku a opatrně je vymačkáme. Mokré oděvy nevěšíme, ale sušíme rozložené, ovšem rozhodně ne na přímém slunci či topení. Vhodná pro vlnu není ani sušička, Kabátky, sukně či kalhoty z choulostivých vlněných tkanin nikdy nepereme, ale dáváme je čistit. Vlnu žehlíme při střední teplotě parou nebo přes vlhké plátno.
Len
Lněné tkaniny, obvykle bílé, můžeme vyvářet za použití jakéhokoliv prášku, avšak teplotu volíme vzhledem k jejich úpravě. Barevné prádlo pereme při 60 stupních a volíme prášek bez optických zesvětlovačů a pro len označený jako snadný k údržbě výrobcem volíme 40 stupňů.
Některé choulostivé oděvy dáváme čistit. Sušení v sušičce je možné, avšak nebezpečí srážlivosti nelze vyloučit. Žehlit můžeme i při vysoké teplotě, ale rozhodně za vlhka nebo přes vlhké plátno či parou.
Viskóza
Viskózové tkaniny je možné prát jak v ruce, tak v pračce při programu na jemné prádlo, tedy do 30-40 stupňů a při použití jemného pracího prostředku. Viskózu nedřeme a neždímáme ani ručně ani v pračce. Oděvy většinou necháme vyvěsit a vykapat, případně je zbytečného vlhkosti zbavíme zavinutím do ručníku a opatrně vymačkáme. Rovněž používání sušičky je nevhodně. Žehlíme za vlhka při teplotě kolem 150 st. (hedvábí), a to buď parou nebo přes vlhké plátno. Samozřejmě oděvy z viskózy můžeme dát do čistírny.
Acetát a triacetát
Výrobky z acetátových vláken se mohou prát ručně při teplotě do 30 stupňů nebo v pračce při programu na jemné prádlo. Možné je také chemické čištění. Oděvy z acetátu v žádném případě nesušíme v sušičce – věšíme je nevyždímané. Acetát velmi rychle schne a žehlení většinou není nutné. Pakliže žehlíme, tak výhradně při nízké teplotě, po rubu a vždy přes vlhké plátno.
Triacetátové výrobky můžeme proti tomu prát až do 70 stupňů v pračce, přičemž se nemusíme vyšší teploty obávat ani při žehlení (stupeň hedvábí/vlna). Další metody jsou stejně jako u acetátu.
Polyester
Můžeme prát v pračce při teplotě 40 stupňů, přičemž některé druhy snáší i teploty kolem 60 stupňů, řiďte se visačkou výrobce. Příliš vysoká teplota však může způsobit zmačkání tkaniny, které se později velmi obtížně odstraňuje. Na bílé polyesterové výrobky používáme prací prášek na bílé prádlo, na barevné prádlo raději jemný. Tkaniny ždímáme jen zlehka, schnou totiž velice rychle, pletené oděvy sušíme rozložené na rovné ploše. Snáší i sušení v sušičce, ale ověříme si to u výrobce, aby nedošlo ke změnám tkaniny. Polyester obvykle nemusíme žehlit vůbec, ale pokud jen ano, pak pouze na stupeň hedvábí a přes vlhké plátno. Chemické čištění je možné.
Elastan
Zásadou je jemný prací prostředek, teplota praní a ev. žehlení vždy dle pokynů výrobce a sušičku vyloučíme úplně.
Polyamid
Je stejné jako u polyesteru, polyamid je však o něco choulostivější než polyester, takže jej pereme při teplotě kolem 40 stupňů. Oděvy žehlíme při nejnižších teplotách a bez páry.
Polyakryl
Je takřka totožné jako u polyesteru, pereme však pouze do 30 stupňů a sušení v sušičce je nevhodné.